Baidu Bidu ROBO-01'den aı'ya sahip elektrikli araç

Gösterge paneli Snapdragon 8295 işlemciden güç alır, bu da oyun işlevini desteklediği anlamına gelir. Sadece oyun için değil, navigasyon için de 3D görüntüler oluşturmaya yetecek kadar yerleşik çip kapasitesi bile var. Konsept şimdilik dört kişilik. Belki de seri versiyonda mühendisler arka koltuk sırasını daha tanıdık bir kanepe ile değiştirecekler.

Resmi olarak, üreticiler şimdiye kadar sadece ROBO01'İN güç rezervini açıkladılar: etkileyici bir 725 km. Mühendisler konseptteki drone seçeneği hakkında biraz daha fazla bilgi verdiler. Hatırlayın, başlangıçta model bir robo-taksi olarak konumlandırıldı.

Akıllı" elektrikli otomobil en gelişmiş sürücü destek sistemine sahip. Startup'ın insan-araba-çevre birliği konseptine yanıt vermektedir. Sesle etkinleştirilen yapay zeka komutlara milisaniyeler içinde yanıt veriyor, bu nedenle sürücüyle iletişim mümkün olduğunca hızlıdır. Araç LiDAR, 12 kamera ve iki radar (milimetre ve ultrasonik) dahil olmak üzere 31 sensörden oluşan bir sistemle donatılmıştır.


Start-up Jidu Auto, 8 Haziran'da düzenlenen ROBODAY etkinliğinde robot süper otomobilinin konseptini ilk kez tanıttı. Baidu ve Geely'nin ortak ürünü olan elektrikli Jidu ROBO-01, fütüristik formlara şekillere ve yerleşik yapay zekaya sahip. Gövde tasarımındaki sportif stil, aracın mükemmel bir aerodinamik seviyesine ulaşım sağlar. Şık çizgiler, uzun bir kaput ve 'eğimli' sütunlarla tamamlanıyor. LED Y şeklindeki optikler, elektrikli otomobilin yırtıcı görünümünü tamamlıyor. Üst kısımda eğimli panoramik bir tavan yer alıyor.


Jidu ROBO-01 2022'nin bir diğer önemli özelliği de orijinal kapılardır. Ön olanlar açıldığında («martı kanadı") yükselirken, arka olanlar ise harekete karşı açılır. İç mekanda ana odak noktası katlanabilir bir kare direksiyon simidi ve genişliğe kadar uzanan bir kontrol ekranı \ multimedya direksiyonudur.
Jidu'nun geliştiricileri, elektrikli otomobilin üretim versiyonunun 2022 sonbaharında ortaya çıkacağına söz veriyor. Hazır elektrikli otomobil, konsept otomobilden çok az farklılık gösterecek. Mühendisler, unsurların %90'ını koruyacaklarına söz veriyorlar. Jidu ROBO-01 2022'nin ilk çıkışını Guangzhou Motor Show'da gerçekleştirecek.