Mercedes-Benz Vision EQXX

Paneller Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir. Mercedes-Benz Vision EQXX, şarj edilmeden 1.000 km'ye kadar yol kat edebilir, hem de kompakt elektrikli araç serisinde kalırken. 100 kWh'lik bataryası, aynı kapasitedeki standart bataryalardan %50 daha küçüktür.

Tavandaki bataryalar tarafından üretilen enerji bir lityum-demir fosfat bataryada depolanır ve klima kontrol fanına, ışıklara, multimedya sistemine ve diğer aksesuarlara güç sağlamak için kullanılır.


Alman markanın mühendisleri yeni seçeneği 2024 yılına kadar tanıtacak. Müşteriler, konfigüratörde geleneksel tavanlı bir Mercedes-Benz modeli veya ultra ince bir güneş paneli seçebilecekler. Pil hücreleri şirketin elektrikli araçları için özel olarak tasarlanmıştır. Kristal silikona dayanıyorlar. Alman marka, bu tür panellere sahip üretim elektrikli araçların neye benzeyeceğini Vision EQXX konsept otomobil örneğinde gösterdi. Yeni ürün, Las Vegas'taki son Tüketici Elektroniği Fuarı (CES 2022) etkinliğinde gösterildi. "En verimli araç" minimum aerodinamik sürtünme katsayısına ek olarak ekstra bir mesafeye sahiptir. Bu, 117 modüllü bir güneş çatısı sayesinde 25 kilometreye kadar yol kat ediyor.


Ayrıca 2024'ten itibaren endişe, markanın markalı aktarma organlarına sahip elektrikli araçlar üretecek. Şimdiye kadar şirket üçüncü taraf tedarikçilerden şanzıman satın alıyor. Üretici şimdiye kadar gelecekteki şanzımanın temel özelliklerini gizli tutuyor. Kendi gelişiminin, markanın elektrikli araç pazarındaki konumunu daha da güçlendirmesine ve makineleri daha güvenilir hale getirmesine olanak tanıyacağı bilinmektedir.