Her yerde hareket özgürlüğü Lightyear 0

Lightyear mühendisleri elektrikli aracı motorlu tekerleklerle donatarak bagaj ve iç alanı mümkün olduğunca boşalttılar. Liftbike'ın bagaj alanı 640 litreye kadar yük alabilir. Tekerleklere monte edilmiş elektrik motorları maksimum verimlilik sağlar.Ancak hız rakamları oldukça 'sıradan'. Elektrikli aile otomobili günümüz modellerinin en hızlısı değildir. Yüz kilometre hıza 10 saniyede çıkıyor ve azami hızı 160 km/s ile sınırlı. Ancak, bu yavaşlık rekor kıran mesafe rakamları ile karşılığını veriyor.



LightYear 0 - 60 kWh çekiş aküsü, WLTP döngüsünde şarj edilmeden 625 km'ye kadar kilometre sağlar. Çift bükümlü güneş panelleri, günlük enerji rezervinin 70 km üzerine kadar enerji ekleyebilir. Bulutlu havalarda güneş panelleri günde 35 km'ye kadar üretir. Bu nedenle, elektrikli bir aracı sadece kısa yolculuklar için kullanırsanız, aylarca şarj edilmeyebilirsiniz. Markanın geliştiricilerinin tahminlerine göre, Hollanda ikliminde EZS için iki ay ve güneşli İspanya veya Portekiz'de 7 ay kadar tasarruf edebilirsiniz.

Sürüş mesafesi aynı zamanda hız seçimine de bağlıdır. Burada da güneş enerjisiyle çalışan araç değerini kanıtlıyor. Motor tekerlekleri ve aerodinamiği sayesinde LightYear 0, ortalama 110 km/s otoyol hızında sürülen her 100 kilometre için sadece 10,5 kWh tüketiyor. Bu koşullar altında, etkileyici bir şekilde batarya 560 km için yeterli olacaktır.

Dünyanın ilk seri üretim "güneş arabası"nın dünya prömiyeri 9 Mayıs'ta gerçekleşti. Hollandalı Lightyear markası, ilk elektrikli aracını 0 markası altında tanıttı. Aracın tamamı 5 m2'lik güneş panelleriyle kaplı ve belirli hava koşullarında aylarca şarj edilmeden sürülebilir. SEV (güneş enerjili elektrikli araç) altı yıldır yapım aşamasındaydı. LightYear 0 özel, fütüristik tasarımla ve çok büyük bir enerji rezervi ile dikkat çekmektedir. Tasarımcılar dıştan bakıldığında gerçekten yeni bir otomobil mimarisi yaratmaya çalışmışlar. Beş metre uzunluğundaki liftback olağandışı uzun bir gövdeye ve 0.19'un altında benzersiz bir aerodinamik katsayısına sahiptir. Aynı zamanda, tüm yapının ağırlığı sadece 1.575 kg'dır.
Lightyear 0'ın felsefesi, detaylarda minimalizm, kusursuz çevre dostu ve rahatlıktır. İç mekanda gereksiz hiç bir şey yoktur: doğal malzemelerden yapılmış koltuklar ve entegre 10,1 inç diyagonal multimedya içeren bir gösterge paneli. Donanım paketi asgari düzeyde olacak: 4 USB-C bağlantı noktası, klima ve hız sabitleyici, ısıtmalı ön koltuklar, yağmur/park sensörleri ve çepeçevre görüş kameraları. Mühendislerin tasarruf düşünceleriyle yönlendirilmeleri muhtemeldir - otomobilin fiyatı böyle temel bir yapıda bile "ısırıyor".

Üretimin 2022 sonbaharında başlaması planlanıyor. SEV montajı marka tarafından Valmet'ten Finlilere emanet edilmiştir. İlk teslimatların bu yıl Kasım ayında yapılması planlanıyor. Ancak herkesin süper çevre dostu liftback'e gücü yetmeyebilir. Yeniliklerin fiyatı 250 bin Euro'dan başlıyor. Lightyear 0 serisinden toplam 946 adet üretilmesi bekleniyor. Pazardaki ilk başarının ardından bir sonraki model bütçeye daha uygun olacaktır